Coraz więcej firm korzysta z monitoringu wizyjnego jako elementu systemu bezpieczeństwa. To dobre narzędzie – ale tylko wtedy, gdy jest wdrożone zgodnie z przepisami RODO i zasadami BHP
Pamiętaj:
– monitoring musi mieć konkretny cel (np. ochrona mienia, bezpieczeństwo pracowników)
– powinien być proporcjonalny i ograniczony do niezbędnego zakresu
– pracownicy i osoby na terenie obiektu muszą być poinformowani o kamerach
Czego nie wolno?
– instalować kamer „na zapas”
– nagrywać miejsc prywatnych (toalety, szatnie, pomieszczenia socjalne)
– wykorzystywać nagrań do innych celów niż bezpieczeństwo
Dobrze zaprojektowany monitoring to nie tylko technologia, ale też procedury, dokumentacja i świadomość przepisów. Dzięki temu wspiera BHP, a nie generuje ryzyka prawnego.
Bezpieczeństwo w pracy zaczyna się od odpowiedzialnych decyzji
