Kto odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy?

W każdym miejscu pracy, gdzie pracuje przynajmniej jeden pracownik, pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie funkcjonowanie służby BHP. Może to zrobić przez zatrudnienie pracownika na etacie lub w inny sposób, jeżeli zatrudnienie na umowę o pracę nie jest konieczne. W przypadku firm, które zatrudniają więcej niż 100 osób, konieczne jest powołanie etatowej służby BHP, czyli zespołu zajmującego się bezpieczeństwem i higieną pracy.

Zgodnie z przepisami, to pracodawca ma obowiązek chronić życie i zdrowie zatrudnionych w firmie pracowników, poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Dba on o bezpieczeństwo i higienę pracy w przedsiębiorstwie poprzez wykorzystanie odpowiednich dla danych stanowisk środków ochrony indywidualnej oraz ochrony zbiorowej.

W zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca ma obowiązek organizować pracę w sposób, który zapewnia bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. To on powinien dbać o przestrzeganie przepisów oraz zasad bhp w miejscu pracy. Kontroluje, czy zadania zlecone służbom bhp są realizowane prawidłowo oraz reaguje na potrzeby związane z bezpieczeństwem, dostosowując środki mające na celu poprawę ochrony zdrowia i życia w firmie. Nadzoruje również szkolenia oraz rozwija spójną politykę mającą na celu zapobieganie wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, uwzględniając przy tym ochronę zdrowia młodocianych pracowników oraz kobiet w ciąży i karmiących.